Közlekedési balesetek, alsó légúti fertőzések és öngyilkosság. Ez a három vezető halálok a tizenévesek körében, amely 1,2 millió életet követelt 2015-ben – állapította meg a WHO felmérése. Az esetek több mint kétharmada Afrika és Ázsia alacsony vagy közepes jövedelmű országaiban történt.
A legtöbb áldozatot a közúti balesetek szedték: a 10-19 éves korcsoportban 115 ezer halálozás történt az utakon, legsúlyosabban a 15-19 év közötti fiúk érintettek. Az áldozatok sokszor nem autóban ültek, hanem gyalogosként, kerékpáron vagy motorkerékpáron szenvedtek halálos balesetet. A legalacsonyabb jövedelmű országokban viszont olyan fertőző betegségek vezetik a listát, mint a légúti megbetegedések, agyhártyagyulladás, AIDS és különböző, hasmenéssel járó fertőzések.
Más a kép a lányok körében: a 10-14 éves korcsoportban légúti betegségek, például tüdőgyulladás okozza a legtöbb halálozást, aminek fő oka, hogy a családok szennyezett, rossz minőségű tüzelőt hasznának főzéskor. A 15-19 év közötti lányokra viszont leggyakrabban a terhességgel és a szüléssel kapcsolatos komplikációk, fertőzések jelentenek halálos veszélyt.
67 ezer haláleset öngyilkosság vagy olyan sérülés következménye volt 2015-ben, amelyet az áldozat magának okozott. Európában és Délkelet-Ázsiában ez a vezető halálok a kamaszok között, de világszerte a második legtöbb áldozatot szedi az idősebb lányok körében.
A WHO szakemberei megállapították, hogy a legtöbb kamasz-halálozás megelőzhető lenne megfelelő oktatással, egészségügyi és szociális ellátással. De számos esetben a problémákkal küzdő fiatalok nem juthatnak segítséghez – vagy azért, mert nincs megfelelő ellátás, vagy mert nem tudnak annak létezéséről. Ráadásul ebben a korban jelenik meg a fiatalok körében számos olyan szokás (mozgásszegény életforma, kockázatos nemi élet), amelynek súlyos következményei későbbi életük során jelenhetnek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.